program

Piątek, 14.11.2014

MAŁE BAKCYNALIA

g. 11.00

Bicie rekordu przez dzieci: wykonanie piosenki "Jutro popłyniemy daleko" przez jak największą liczbę jednocześnie śpiewających i grających na instrumentach uczestników.

Plac przed Chatką Żaka - wstęp wolny

 

g. 12.00

Konkurs piosenki turystycznej dla dzieci i młodzieży szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich.

Inkubator Medialno-Artystyczny - Chatka Żaka, wstęp wolny

 

g. 16.00-19.00 FESTIWALOWE SPOTKANIA PODRÓŻNICZE

 
16.00 - Bartosz Dumbal: "Himalaje dla każdego"
17.00 - Jerzy Frąk: "Moje podróże po Lubelszczyźnie"
18.00 - Paweł Goleman: "W krainie Inków, wulkanów i kondorów"
 
Patio - Chatka Żaka, wstęp wolny

 

g. 19.00 - koncert BAKCYNALIA I OKOLICE

Inkubator Medialno-Artystyczny - Chatka Żaka, bilety 10 zł (ulgowy)/15 zł (normalny)

choduZespół Chodu

Lubelski zespół wywodzący się ze środowiska turystycznego. Istnieje już ładnych parę lat, grając piosenki autorskie, nie zapominając jednak o hitach muzyki turystycznej, szantach, czy o piosenkach i dumkach kresowych. Grupa otrzymała kilka wyróżnień na festiwalach piosenek turystycznych, ale to nie ostatnie ich słowo.

 

  

wolosatkiWołosatki

Zespół Wołosatki prezentuje i popularyzuje walory turystyczne kraju, a zwłaszcza Bieszczadów. Grupa wpisuje się swoją twórczością i akustycznym brzmieniem w nurt piosenki turystycznej i poetyckiej. W 1986 Wołosatki zajęły I miejsce na Bakcynaliach, a jego miniaturowa 5-osobowa odsłona pod nazwą Mutacja W oraz wołosatkowa solistka Kasia Harabin były też laureatami Bakcynaliów. W 2014 roku zespół obchodzi 40-lecie działalności artystycznej, mimo średniej wieku 19 lat. Zespół Wołosatki wylansował wiele turystycznych przebojów, które stały się już standardami gatunku. Wydał 20 płyt. Ostatnia z nich pod nazwą "Wołosatki Inaczej" ukazuje się tuż przed tegorocznymi Bakcynaliami.

 

kolodziejeWątli Kołodzieje

Zespół powstał w Technikum Geodezyjno–Drogowym w Lublinie w 1974 roku. Po sukcesie na "Bakcynaliach 76", zdecydowali się wyruszyć w Polskę. Z YAPY 76 przywieźli główną nagrodę za piosenkę „Na Roztocze”. Sukces powtórzyli w 1977 r. dodając do nagrody za najlepszy zespół festiwalu YAPA 77 - nagrodę publiczności. Od początku istnienia kształt artystyczny zespołu tworzyli: Józef Kołodziejczyk - autor piosenek, z wykształcenia matematyk, Jerzy Szyszkowski - muzyk, Darek Głębowicz - ich były uczeń, a obecnie emerytowany funkcjonariusz policji. Z zespołem związani byli: Jan Maria Kłoczowski - skrzypek, eseista i tłumacz, Tadeusz Jan Chmielewski - autor piosenek, dziś profesor Akademii Rolniczej w Lublinie, Andrzej Wasilewski - wieczny turysta - pracownik Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie, nieodżałowani Jurek Kuna i Wojtek Łyżwa oraz wielu innych zauroczonych Bieszczadami i Roztoczem. Na tegorocznych Bakcynaliach zespół będzie świętować 40-lecie swojej działalności.

 

Sobota 15.11.2014

g 12.30-15.00, "Spacer szlakiem artystów z Lublina"

Początek - godz. 12.30 pod Bramą Krakowską. Zakończenie - godz. 15.00 pod Chatką Żaka. Oprowadzają lubelscy przewodnicy.

 

g. 15:00 - KONCERT KONKURSOWY

Inkubator Medialno-Artystyczny - Chatka Żaka, wstęp wolny

g. 15.00-19.00 FESTIWALOWE SPOTKANIA PODRÓŻNICZE

15.00 - Paweł Krawczyk: "Pasja i profesja - 10 lat Medycznego Klubu Turystycznego w Lublinie"

16.00 - Aleksandra Choina, Elżbieta Choina, Czesław Cheliński: "Kajakowe podróże po Polsce"

16.45 - Małgorzata Mikołajewska: "Wyprawa rowerowa na Bornholm"

17.30 - Paulina Piasecka i Artur Porębski: "Dzieciaki na dachu świata. Niskobudżetowy trekking z dziećmi: Nepal, Gruzja 2014"

18.15 - Stanisław Kryciński: "Odkrywanie Bieszczadów".

 

Patio - Chatka Żaka, wstęp wolny

g. 19.00 KONCERT FINAŁOWY

Sala Widowiskowa - Chatka Żaka, bilety 25 zł (ulgowy)/35 zł (normalny)

Część I "W górach jest wszystko co kocham..."


dozpDom o Zielonych Progach

Piosenki tej grupy należą dziś już do kanonu piosenek najczęściej śpiewanych na górskich szlakach. Dom o Zielonych Progach niektórzy wymieniają dziś jednym tchem z nazwami takich klasyków piosenki poetyckiej i turystycznej jak „Wolna Grupa Bukowina" czy „Stare Dobre Małżeństwo". I coś w tym chyba jest... Historia zespołu sięga roku 2002, kiedy to wkrótce po powstaniu, na YAPIE, zespół zdobył potrójne laury: pierwsze miejsce w konkursie, nagrodę SKPB Łódź oraz nagrodę publiczności. Od tej pory „Dom" przeszedł długą drogę. Dziś jest to grupa dojrzałych muzyków, mających na koncie setki koncertów, udział w licznych festiwalach i przeglądach. Zespół wydał cztery autorskie płyty, swoje piosenki nagrywał też na każdym z dziewięciu już wydanych krążków z serii „W górach jest wszystko, co kocham..." Jedno się nie zmieniło: wciąż, jak przed kilkunastu laty, chodzą po górach, wciąż można ich spotkać na minikoncertach w schroniskach i bacówkach lub gdzieś przy ognisku. Miłość do gór słychać w każdej ich piosence. I choć każde z nich ma już swój własny dom, wciąż budują również ten wspólny - o zielonych progach.

Laureaci Koncertu Konkursowego i Małych Bakcynaliów


Część II (g. 21.30) - Maraton Piosenki Studenckiej i TurystycznejwozniakTadeusz Woźniak

Tadeusz Woźniak - kompozytor, pieśniarz, ma w swoim dorobku muzykę do ponad 200 piosenek. Jest autorem muzyki do blisko 100 inscenizacji teatralnych, wielu przedstawień Teatru Telewizji, programów poetyckich i filmów. W plebiscycie „Gazety Wyborczej” i TVP w 1998 roku (O!Polskie piosenki) Zegarmistrz światła znalazł się na liście największych przebojów festiwalu opolskiego, a w ankiecie tygodnika „Polityka” w 1999 roku (Koniec Wieku) Tadeusz Woźniak znalazł się wśród najpopularniejszych wykonawców.
Na koncercie w ramach Bakcynaliów usłyszymy najwybitniejsze utwory Tadeusza Woźniaka m.in.: „Zegarmistrz światła”, „To będzie syn”, „Hej, Hanno”, „Zapach i smak pomarańczy”.


filarJerzy Filar

Koncert Jerzego Filara przebiega w klimacie piosenki poetyckiej i ballady zwykle ze znakomitym udziałem publiczności. Artysta zaprezentuje swoje kompozycje do tekstów Jacka Cygana, najbardziej znane utwory z repertuaru zespołu Nasza Basia Kochana, m. in.: Samba Sikoreczka, Za szybą (Całkiem spokojnie wypiję trzecią kawę), jak również piosenki z autorskiego, nominowanego do nagrody FRYDERYK albumu "Cienie". Artysta wykonuje swoje utwory grając na gitarze i harmonijce ustnej. Wystąpi w duecie z Andrzejem "Kwiatkiem" Kwiatkowskim grającym na perkusji i akordeonie. W niezwykły sposób łączy ze sobą elementy dobrego recitalu. Doświadczenie, osobowość sceniczna, duże poczucie humoru, niezwykła wokalistyka - to cechy sukcesu jego koncertów. 

 

lutherLeonard Luther

Leonard Luther jest zaliczany do ścisłej czołówki pieśniarzy bardów których inicjatywa artystyczna sięga estrady studenckiej i którzy do dziś nie wyrośli z pięknej choroby jaką jest zauroczenie poetyckim słowem i muzycznym liryzmem. Jego mądre, niekiedy przekorne piosenki skłaniają do refleksji nad prawami przyrody, ingerencją człowieka w środowisko naturalne i sensem ludzkiego życia. Klimat jego koncertów wzrusza i bawi publiczność a muzyka porywa swoją prostotą i niebanalną melodią. W twórczości artysty rozbrzmiewają dźwięki muzyki celtyckiej, irlandzkiej a także blues i country.

 

mechanicy-szantyMechanicy Shanty

Zespół prezentujący utwory z pogranicza folku irlandzkiego, muzyki bluegrass czy country. Grupa powstała w 1985 roku w Gdyni. Jest laureatem większości festiwali pieśni żeglarskiej w Polsce (Shanties w Krakowie, Bałtyckiego Festiwalu Pieśni Morskiej w Gdyni, Świnoujskiego Wiatraka i wielu innych). Zespół koncertował w Finlandii, Holandii, Szwecji, Niemczech, USA. Pierwszy album pt. "Mechanicy Shanty", nagrany w roku 1989, zyskał status najlepiej sprzedającej się kasety i płyty z muzyką żeglarską. Z "Mechanikami" przypomnimy sobie takie przeboje jak: Dziki włóczęga, Żegluj, Maui, Green Horn, Irlandzki wędrowiec, Denis Land, Hiszpanka z Callao, Herzogin Cecille, Polka, Eliza Lee, Sześć błota stóp i wiele innych.

 

-------------

 

Karnet na wszystkie koncerty Bakcynaliów: 30 zł (ulgowy) /45 zł (normalny)Zapraszamy na naszą
stronę FB
facebook.com/bakcynalia